Výroba mozzarelly
1a-It-reklama-Kopp-MON-100-03-jpg-(3).jpg 2a-It-reklama-2007-tresinky-jen_syr-HK-23.jpg 3-VYR-It-reklama-Kopp-Munster-10.jpg


Technické karty našich výrobků najdete zde

Mozzarella
je klasický italský, čerstvý, bílý, přírodní, nezrající sýr, jemné a lahodné chuti, málo solený. Na rozdíl od klasických českých čerstvých sýrů se vyrábí technologií paření.
Původ Mozzarelly sahá až do středověku, kdy se v neapolské nížině chovali buvoli, jejichž mléko se do sýráren dostávalo z důvodů pomalé přepravy již okyselené a tak bylo dobrým základem pro sýřeninu vhodnou pro vznik pařeného těsta.
Mozzarella vděčí za své jméno činnosti zvané „mozzatura“, což je činnost kdy sýrař odděluje z dlouhého plátu sýrové hmoty její menší část a formuje mozzarellu.
Pasterované kravské mléko se sráží pomocí přírodního syřidla. Vzniká sýřenina, která se dále tepelně zpracovává - paří. Při procesu paření se ze sýřeniny stává hmota složená z mnoha táhnoucích se vrstev. Z této hmoty se strojově tvarují koule nebo jiné tvary požadované hmotnosti. Celý proces výroby Mozzarelly je velmi dlouhý; stejně tak i proces zchlazení hotového výrobku na požadovanou expediční teplotu je výrazně delší než u jiných sýrů.

Tech_mozzarella1.jpg xxx.jpg
Tech_mozzarella3.jpg Tech_mozzarella4.jpg
technologie9.jpg technologie10.jpg
Mozzarella se balí za přísných hygienických podmínek na strojích dovezených z Itálie, nejpoužívanější balení je do plastových sáčků naplněných slaným nálevem nebo vakuově do plastové fólie.

Mozzarellu můžeme řadit mezi dietní sýry, s nižším obsahem tuku, lehce stravitelné s poměrně nízkým obsahem soli a sacharidů. Její významnou složkou je vápník v přírodní, pro lidský organismus nejpřijatelnější formě. Sýr Mozzarella obsahuje ve 100 gramech hmoty až 50% doporučené denní dávky vápníku! V rámci individuálního dietního programu jej mohou bez potíží konzumovat osoby odkázané na nejrůznější diety, např. lidé postižení srdečními a ledvinovými onemocněními, diabetici. Ve vztahu k obsahu vápníku konzumace Mozzarelly působí preventivně proti osteoporóze.

Mozzarella je velmi chutná a lehce stravitelná i v horkých letních měsících. Je vhodná ke konzumaci všemi věkovými kategoriemi spotřebitelů a zaujímá významné místo v zatím u nás ještě nedoceněné středomořské dietě! Využití Mozzarelly v kuchyni je velmi široké. Nejčastěji se používá k přípravě předkrmů, obložených mís, pizzy a salátů. Je rovněž velmi dobrá podávaná samostatně jako „salát Caprese“ s rajčaty, posolená a pokapaná olivovým olejem a ozdobená lístky bazalky. Mozzarella má být i po otevření ponechána v původním nálevu. Pokud se uchovává v mléce nebo vodě, ztrácí svoji chuť. Před vlastní konzumací by se měl sýr minimálně 30 minut ponechat při pokojové teplotě.
Mozzarella se nesmí zmrazit, sýr ztrácí velkou část svých vlastností deformací vláken při zmrazování.

technologie2-(1).jpg technologie3-(1).jpg
Tech_mozz3-(1).jpg technologie4.jpg
Tech_mozz5.jpg technologie5.jpg
Tech_mozz7-(1).jpg Tech_mozz8.jpg
technologie6.jpg Tech_mozz10.jpg
Tech_mozz11.jpg technologie7.jpg
technologie8.gif